Zabezpiecz się na czas udziału w sportach wodnych z pomocą naszych zasad bezpieczeństwa.

Sporty wodne takie ja surfing, bodyboarding czy kajakarstwo mają miejsce w najrozmaitszych środowiskach, w tym na pełnym morzu, na plaży, na jeziorach, oraz na rzekach i strumieniach — z których wszystkie zapewniają olbrzymie okazje do zabawy i aktywności, lecz wszystkie również mogą być niebezpieczne. Oto nasze zasady zachowania bezpieczeństwa w trakcie sportów wodnych.

Choć popularne miejsca posiadają usługi poszukiwawczo-ratunkowe oraz opiekę ratownika, powinny być potrzebne jedynie w ostateczności. W trakcie udziału w sportach wodnych najlepiej jest przede wszystkim mieć jak najwięcej wiedzy i informacji na temat ochrony siebie i innych przed sytuacjami zagrażającymi życiu.

Niektórzy uczestnicy tego typu atrakcji to członkowie klubów, którzy korzystają z atrakcji poprzez zorganizowane wycieczki i imprezy, podczas gdy inni wykorzystują własny sprzęt na dostępnych wodach bez niczyjego nadzoru.

Zazwyczaj to w tym drugim przypadku zdarzają się problemy, gdy niepilnowane a zapewne też niedoświadczone osoby same pchają się w kłopoty — a nawet ryzykują własnym życiem. Tak więc zawsze przebywaj w towarzystwie bardziej doświadczonej osoby podczas zaczynania ze sportami wodnymi.

water

Różne atrakcje i środowiska sportów wodnych

Zakres dostępnych sportów wodnych jest zróżnicowany, a podejście do bezpieczeństwa różni się w zależności od typu aktywności. Przykładowo, wymogi i względy bezpieczeństwa dla nart wodnych na jeziorze będą różne od tych dla wyścigów jachtów na głębokich wodach. Środowisko, w którym sport jest praktykowany również ma wpływ na to, jakich zaleceń względem bezpieczeństwa należy przestrzegać.

Bezpieczeństwo sportów z użyciem łodzi

Pływanie łodzią bądź jakimś innym rodzajem jednostki pływającej powinno stanowić przyjemność, istnieje szereg informacji odnośnie bezpieczeństwa stworzonych specjalnie, by pomóc robić to bezpiecznie. Jeśli planujesz korzystać z jakiegoś typu łodzi czy innej jednostki pływającej, pamiętaj o dostosowaniu się do poniższych zasad bezpieczeństwa…

 • Zawsze noś kamizelkę ratunkową, nawet jeśli masz się za mocnego pływaka. Kamizelki powinny być odpowiednio dopasowane do planowanego typu pływania.
 • Zawsze sprawdzaj swój sprzęt, w tym łódź oraz wszelkie wyposażenie bezpieczeństwa. Sporządź listę i sprawdzaj ją przed każdym wyruszeniem na wodę, tak aby stało się to Twoją rutyną.
 • Poinformuj kogoś, dokąd się wybierasz, oraz kiedy wrócisz. Dzięki temu będzie można podnieść alarm jeśli nie wrócisz na czas.
 • Sprawdź prognozę pogody nim wyruszysz, i pamiętaj aby przygotować się na takie warunki pogodowe, na jakie tylko można się natknąć.
 • Przejdź przez odpowiednie szkolenie, uwzględniając przy tym wykorzystywany sprzęt oraz planowany cel podróży — lub weź ze sobą kogoś doświadczonego.
 • Upewnij się, że masz możliwość komunikacji z brzegiem oraz dostęp do sprzętu bezpieczeństwa na pokładzie — w tym gaśnicę, zestaw pierwszej pomocy oraz sygnały ratunkowe.

Bezpieczeństwo sportów plażowych

Jeśli wyruszasz nad wodę uprawiać sporty typu surfing, windsurfing bądź pływanie, wyjdzie Ci na dobre zastosowanie się do tych zaleceń bezpieczeństwa na plaży…

 • Sprawdź plażę po przybyciu. Szukaj miejsc pilnowanych przez ratowników i unikaj potencjalnie niebezpiecznych skał, mól, czy falochronów.
 • Zawsze odczekaj co najmniej godzinę po dużym posiłku, zanim wejdziesz do wody, i nigdy przed wejściem nie spożywaj alkoholu.
 • Staraj się nie wchodzić do wody samemu, lub chociaż niech ktoś stoi na straży.
 • Wyjdź z plaży gdy będzie Ci zimno, gdyż zimno odbiera siły nawet najlepszym pływakom.
 • Patrz na znaki i flagi i pamiętaj o poniższym…
 • Między czerwonymi i żółtymi flagami znajduje się teren pilnowany przez ratowników.
 • Flaga w czarno-białą szachownicę wskazuje wyznaczony obszar wodny dla łodzi i surferów.
 • Czerwona flaga oznacza ‘nie wchodź do wody’.
 • Wiedz, co robić, gdy ujrzysz w wodzie kogoś mającego kłopoty. Wołaj o pomoc i poinformuj ratownika, jeśli jest jakiś. Następnie znajdź najbliższy telefon i poinformuj straż wybrzeża. Nie wchodź do wody nikogo ratować.
 • Jeśli masz kłopoty w trakcie surfingu lub bodyboardingu, postaraj się złapać deski surfingowej lub bodyboardingowej by pozostać na powierzchni.
 • Nadmuchiwane zabawki, jak materace czy koła ratunkowe nie nadają się do użycia nad morzem i należy ich unikać, gdyż nawet najlżejszy podmuch może znieść je na pełne morze.

Bezpieczeństwo wód śródlądowych

Planując korzystanie z wód śródlądowych pamiętaj, że nawet osoby dobrze pływające mogą mieć problemy — zwłaszcza że wody potrafią nieraz być bardzo zimne i skrywać różne przedmioty. Najlepiej też trzymać się miejsc dobrze znanych i wykorzystywanych przez kluby sportów wodnych.

Niektóre z zaleceń wspomnianych w bezpieczeństwie na łodzi i na plaży tu też mają zastosowanie — ale kilka innych zasad bezpieczeństwa dla korzystania z wód śródlądowych to…

 • Nie przesadzaj w wodzie. Wyjdź nim za bardzo się zmęczysz, i pływaj tylko tam, gdzie możesz pływać z łatwością w zależności do swoich zdolności.
 • Pianka bądź pełen kombinezon są zalecane, gdyż dają pływalność oraz ciepło.
 • Dokładnie sprawdzaj nowe miejsca jeśli wybierasz się w nieznane i spytaj okolicznych mieszkańców, czy pływanie w danym miejscu jest bezpieczne.
 • Stosuj się do wszelkich informacji na znakach bądź plakatach w pobliżu wody.
 • Nie wychodź samemu, bo w takim przypadku jeśli wpadniesz w kłopoty, nikt Ci nie pomoże..

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *